Kúrenie v bytových domoch OSBDKúrenie v bytových domoch OSBDKúrenie v bytových domoch OSBDKúrenie v bytových domoch OSBDKúrenie v bytových domoch OSBD

Ako šetriť elektrickou energiou a teplom?

Ako šetriť elektrickou energiou a teplom?
Ako šetriť elektrickou energiou a teplom? Ako v domácnosti znížiť spotrebu energie? Energetickú úsporu možno dosiahnuť v týchto oblastiach: vykurovanie, teplá a studená voda, elektrina.

Ako v domácnosti znížiť spotrebu energie

Energetickú úsporu možno dosiahnuť:

Vykurovanie

1. Zbytočne neprekurujme

1°C viac = 6% energie Každé zvýšenie teploty o 1°C znamená 6 % energie navyše. Keď je nám v miestnosti teplo, neotvárajme okná, ale nastavme regulačnú hlavicu, aby obmedzila výkon radiátorov.

2. Nastavme si hlavice na radiátoroch správne

Radiátory najcitlivejšie reagujú na teplotu v miestnosti vtedy, ak hlavice necháme nastavené okolo stupňa 3. To nám zabezpečí tepelnú pohodu aj v miestnostiach, kde sa zdržujeme najviac. Pri odchode na viac dní nastavme hlavice na stupeň 2. Stupeň 4 využívajme len pre pohodu starších ľudí.

3. Sledujme vlhkosť vzduchu v miestnostiach

Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí od vlhkosti vzduchu. Ideálne je udržiavať ju na úrovni 50 – 60 %. V zime je vlhkosť v interiéri nízka, no môžeme ju zvýšiť napríklad pomocou odparovačov vody, kvetov alebo akvárií. Prečo je to dôležité? Pretože pri vyššej vlhkosti vzduchu nám stačí menej kúriť. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C totiž pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Ušetríme tak až 12 % energie.

4. Neprekrývajme radiátory

Ak je radiátor prikrytý hrubým závesom, schovaný za nábytkom alebo sa na ňom suší oblečenie, prúdenie tepla do miestnosti je obmedzené a v izbe je zima. Spotreba tepla na vykurovanie je väčšia.

5. V zime nevypínajme kúrenie úplne

Ak odchádzame v zime na dovolenku, v dome stačí udržiavať teplotu 16 – 18 °C. Nevypínajme však kúrenie úplne. Je podstatne drahšie vykúriť celkom studené a vlhké miestnosti, ako v nich udržiavať minimálnu teplotu. Týka sa to hlavne malých bytoviek s lokálnym zdrojom tepla.

6. Nezabudnime na odvzdušnenie radiátorov

Na začiatku vykurovacej sezóny skontrolujme vykurovaciu sústavu a odvzdušnime radiátory. Vtedy naplno otvorme termoregulačné ventily, aby sa vykurovacia sústava mohla riadne naplniť vodou a odvzdušniť.

7. Vetrajme krátko a intenzívne

Aj v zime musíme vetrať, aby sme zabránili hromadeniu škodlivých látok v miestnosti. Za teplo, ktoré zbytočne vyletí von oknom, je potrebné zaplatiť. Vetrajme tak, aby sa neochladili steny a vnútorné zariadenie.

8. V zimnom období pustime slnko dovnútra

V zime nechávajte rolety a žalúzie odostreté, aby slnko preniklo dnu. Každý stupeň navyše sa počíta.

9. Skontrolujme nastavenie okien

Aj keď máme kvalitné okná s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami, môžeme plytvať teplom. Po rokoch používania nemusia dobre doliehať, preto je dôležité nezanedbať servis a preveriť ich správne nastavenie. Technik nám môže odporučiť aj výmenu tesnenia, prípadne zasklenia.

10. Najskôr znížme spotrebu BD

Hoci nemáme na zateplenie celého domu, aj čiastkové opatrenia, napríklad výmena okien, prinesú úspory.

Teplá voda a studená voda

1. Riad umývajme v napustenom dreze alebo v umývačke

Riad je možné umyť v napustenom dreze, alebo ešte úspornejšie v umývačke. Najnovšie modely sú schopné kvalitne umyť na jeden cyklus riady so spotrebou pod 10 litrov. Pri ručnom umývaní môžeme minúť až 6-násobne viac vody. S umývačkou riadu tak ušetríme vodu aj energiu na jej zohriatie.

2. Namiesto kúpania vo vani sa osprchujme

Sprchovanie namiesto napúšťania plnej vane pri kúpaní usporí vodu aj teplo na jej prípravu. Ak chceme ušetriť ešte viac, skúsme sa otužovať. Benefitom je aj výrazné osvieženie a vzpruženie organizmu.

3. Strážme si čas sprchovania

Nacvičte si dvojminútové sprchovanie. Keď sa sprchujeme dlhšie ako päť minút, minieme toľko vody, ako keby sme si napustili plnú vaňu.

4. Zuby si zvládneme vyčistiť aj s pohárom vody

Umývanie zubov pod tečúcou vodou zbytočne zvyšuje spotrebu vody. Môže sa jej tak minúť až o 20 litrov viac. To by človeku vyšlo na pitie na celý týždeň. Pri umývaní zubov pritom stačí použiť len pohár vody.

5. Opravme každý kvapkajúci kohútik

Cez kvapkajúci vodovodný kohútik môže za mesiac uniknúť vyše 3 300 litrov vody. Tento objem postačuje pri odporúčaných 3 litroch za deň trom ľuďom na pitie na celý rok. Pre lepšiu predstavu to zodpovedá 20 plným vaniam.

6. Úsporné batérie sa nám vyplatia

Pákové batérie zásadne skracujú čas potrebný na nastavenie požadovanej teploty vody. Oproti klasickým batériám s dvomi kohútikmi ušetria až 30 % vody. A termostatické batérie navyše umožňujú teplotu vody nastaviť vopred. Ak si ju raz nastavíme, neskôr už stačí regulovať len intenzitu prietoku.

7. Vďaka perlátorom ušetríme až 20 % vody

Malé plastové sitká umožňujú premiešavanie vody so vzduchom. Tým sa znižuje prietok a zároveň zvyšuje objem toku vody a rýchlosť jej prúdenia. Použitím perlátorov môžeme ušetriť až 20 % vody.

8. Vyberajme si úsporné sprchovacie hlavice

na sprchovacej hlavici s nastaviteľným prietokom si vieme zvoliť počet dýz. Pri menšom počte dýz zvýšime rýchlosť prúdu vody a znížime spotrebu. Nenechajme sa zlákať iba dizajnom, vyberajme aj podľa úspory.

9. Inteligentná práčka má nižšiu spotrebu

Moderná práčka vie úsporne vyprať polovičnú dávku oblečenia, pričom prispôsobuje spotrebu vody skutočnej hmotnosti náplne. To zároveň ovplyvňuje i spotrebu elektriny.

 

Elektrina

1. Využívajme denné svetlo

Ak je v izbe šero, nemusíme hneď použiť umelé osvetlenie. Niekedy postačí vytiahnuť žalúzie. No ak už je potrebné zasvietiť, najhospodárnejšie sú svietidlá s priamym osvetlením.

2. Uprednostnime úsporné svetelné zdroje

Ak máme doma klasické žiarovky, míňame viac energie, ako keď ich vymeníme za kompaktné žiarivky. Tie vedia ušetriť 70 až 80 % energie v porovnaní s klasickými žiarovkami. Žiarovky s príkonom 40 až 100 W môžu spoľahlivo nahradiť žiarivky s príkonom 9 až 23 W. Zabezpečia dobré osvetlenie v najviac používaných miestnostiach, ako sú kuchyňa, obývacia či detská izba. Ak sa rozhodneme pre „ledky“ (tzv. LED zdroje), tie pri porovnateľnom svetelnom toku usporia oproti kompaktným žiarivkám takmer 30 % energie a keď „ledky“ vymeníme za klasické žiarovky, úspora je až 90 %! Ich výhoda je aj v tom, že majú oveľa dlhšiu životnosť ako žiarivky, nevadí im časté spínanie a intenzita osvetlenia sa dá skvele regulovať.

3. Zhasínajme!

Desatina elektriny v domácnosti sa spotrebuje na osvetlenie. Preto ak odchádzame z miestnosti, v ktorej sa už nikto nenachádza, treba zhasnúť.

4. Lokálne osvetlenie je výhodnejšie

Keď si čítame za stolom či v posteli, stačí nám malá lampa, nie je potrebné svietiť v celej izbe.

5 Uprednostňujme energeticky úsporné spotrebiče

6. Znížme teplotu vody pri praní

7. Elektrospotrebiče pravidelne odvápňujme

8 Chladničku umiestnime na správne miesto

9 Odstraňujme v mrazničke námrazu

10 Teplé potraviny do chladničky nedávajme

11. S pokrievkou spotrebujeme 4-krát menej energie

12 Pri zohrievaní jedla použime mikrovlnku

13 Tlakový hrniec šetrí energiu aj náš čas

14 Ak potrebujeme horúcu vodu, použime rýchlovarnú kanvicu

15 Ohrievajme len toľko vody, koľko naozaj potrebujeme

16 Rúru nepredhrievajme pridlho